Повернутися до звичайного режиму
Відкриймо її серце відверте і чисте,
відкриймо її душу не заспану,
вчитаймось в Лесине слово іскристе
очима живими та ясними.

25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському в родині Косачів народилася велика українська поетеса Леся Українка. Леся Українка – це літературний псевдонім, тобто Леся з України. А насправді вона – Лариса Петрівна Косач. Батько її був юрист, а мати – українська письменниця Олена Пчілка. У сім’ї було шестеро дітей. Леся – друга дитина в сім’ї і найстарша з поміж сестер Ольги, Ісидори та Оксани, проте найбільше вона дружила зі старшим на півтора року братом Михайлом.

У чотири роки дівчинка вже добре читала. Вона була допитливою, веселою; любила співати, слухати народні пісні, казки, легенди; знала багато іноземних мов; грала на фортепіано; гарно малювала. Свій перший вірш «Надія», присвячений тітці Олені, Леся Українка написала у 9 років. А коли їй виповнилося 13 років, у журналі «Зоря» надрукували її вірш «Конвалія».

Взимку 1881 року, в Луцьку, на річці Стир Леся застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала – почала боліти нога, потім – рука. Коли дівчинці було 12 років, сталася трагедія – Леся захворіла на туберкульоз кісток. І ця жива, непосидюча дитина починає боротьбу за власне життя. У Києві

їй прооперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано. Пізніше, у Берліні, Лесі прооперували ногу, а туберкульоз прокинувся в легенях, а потім вразив нирки.

Через хворобу Леся Українка ніколи не вчилася в школі. Однак завдяки матері та дядькові Михайлу Драгоманову вона здобула глибоку освіту. Не корилася дівчина хворобі, дуже терпляче й мужньо переносила страждання. Вона собі казала: «Не можна, гріх бути інвалідом, коли так багато роботи». Леся Українка пише у своїх віршах, казках про любов до рідної землі, природи, про долю народу. Вона листувалася з Іваном Франком, Ольгою Кобилянською, Михайлом Коцюбинським.

Хвороба змусила поетесу багато подорожувати. Тому вона, лікуючись відвідувала курорти Криму, Одеси, Буковини, Італії, Швеції, Єгипту. 1 серпня 1913року в грузинському місті Сурамі померла Леся Українка – велика поетеса України. Тіло її перевезли до Києва і поховали на Байковому кладовищі.

/Files/images/Леся.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 146