Визволення Харкова від фашистських загарбників - одна з найбільших сторінок історії нашого міста. Наш музей присвячений історії 57 Армії, яка входила до складу Степового фронту і в ході Білгородського-Харківської операції звільняла Харків. Сама наша школа розташована недалеко від того місця, де в ніч на 23 серпня бійці 183-ї стрілецької дивізії в жорстокому бою зломили фашистів і увійшли в місто.

Історія нашого музею почалася в 2002 році з подарунка школі від Родіонової Н.М., дочки Героя Радянського Союзу генерала-полковника Шарохіна М.Н., що складається з фотографії Шарохіна М.М., його військової планшетки, копії нагородного листа про присвоєння звання Герой Радянського Союзу.

Згодом експозиція музею виросла завдяки дарам ветеранів війни та членів їх сімей, а також пошуковій роботі учнів школи. І якщо спочатку вся експозиція розміщувалася і зберігалася в кабінеті історії, то з її розширенням для музею було виділено та обладнано окремий кабінет.

Діяльністю музею керує рада музею, куди входять вчителі та учні школи.

Для більш ефективної роботи музею створені три сектори - екскурсійний, фондовій і пошукової роботи. Очолюють і проводять роботу в секторах учні 8-11 класів.

На початку навчального року планується графік екскурсій і обираються теми екскурсій.

Завдання екскурсійного сектора, який цього року очолює учениця 11-А класу Водолажко Вікторія, не тільки провести екскурсію, а й підготувати матеріали для неї, знайти нові факти, зробити екскурсію не просто інформативною, а й цікавою, що зачіпає за живе.

У роботі музею не менш важлива фондова і пошукова робота. Відповідні сектора музею очолюють учениці 11-А класу Сумцова Анна і Овчаренко Аліна.

Ми дуже вдячні ветеранам війни, членам їх сімей, які передавали в дар музею такі цінні для них речі. У нашому музеї є особисті речі генерала-полковника Шарохіна Михайла Миколайовича, Героя Радянського Союзу, який командував з жовтня 1944 року і до закінчення війни 57-ю армією на 3-му Українському фронті, брав участь у Будапештській, Балатонській та Віденської операціях. Також в музеї зберігаються фронтовий мундир і деякі особисті речі старшого лейтенанта медичної служби 100-го артилерійського полку Володимирової Анни Олександрівни, фронтовий мундир, планшет і автобіографія заступника командувача 57-ї армії Благодатова А.В. Цікавим і цінним експонатом є оригінали карт і паперів штабу Армії 57.

Куточок, який ми назвати «Відлуння війни», містить експонати, які відразу нагадують про війну - це гільзи від снарядів різного калібру, кулеметні стрічки, каски радянських воїнів і каска німецького солдата, кобура від пістолета, похідний казанок і фляжка та інше.

Зазвичай учні першого класу вже на початку першої екскурсії, коли ми їх знайомимо зі шкільним музеєм, можуть сказати, якому події присвячений музей. Багато учні знають про те, що їхні діти-прадіди воювали і з захопленням розповідають про це.

Експонати в куточку «Відлуння війни» з'явилися в музеї в основному завдяки пошуковій роботі. Зараз до польової пошуковій роботі була додана пошукова робота в Інтернеті. Тепер нам відомо, що на просторах колишнього СРСР існує близько 1 тисячі музеїв, присвячених 57 Армії, деякі з них можна відвідати віртуально.

Екскурсії в музей проводяться для всіх класів протягом навчального року, графік і тематика екскурсій розміщені на шкільному сайті.

Музей виконує не тільки навчальну, а й важливу виховну функцію - ми на прикладі реальних подій і людей показуємо, що означає любити і захищати свою Батьківщину, свою землю, що означає бути патріотом і справжнім громадянином. Ми допомагаємо здійснити зв'язок поколінь, тому що дійсно народ, який не знає своєї історії, не гідний свого майбутнього.